Prawo weterynaryjne
www.prawoweterynaryjne.pl
Masz pytanie? Zadzwoń!
tel. + 48 506 066 723
O nas

Strona jest miejscem gdzie publikowane są opinie i artykuły dotyczące prawa weterynaryjnego, prawa żywnościowego oraz z zakresu ochrony zwierząt.

Strona jest jednocześnie Biuletynem Informacyjnym Kancelarii Prawnej RESULT Witkowski Woźniak Mazur i Wspólnicy Spółka Komandytowa

„Traktat o uśmiercaniu zwierząt”

Ze Wstępu:

„Jonathan Haidt w Prawym umyśle pisze, że „ludzie, którzy poświęcają życie na zgłębianie jakiegoś zagadnienia, często nabierają przekonania, że przedmiot ich fascynacji jest kluczem do zrozumienia wszystkiego”. Z tego powodu „w ostatnich latach ukazało się wiele książek na temat decydującej roli, jaką w historii naszego gatunku odegrały gotowanie, macierzyństwo, wojna, a nawet sól”. Nie odważyłbym się powiedzieć, że również w przypadku Traktatu o uśmiercaniu zwierząt mamy do czynienia z podobnymi objawieniami. W końcu nie łatwo jest konkurować z decydującą rolą soli czy gotowania w historii naszego gatunku. Niemniej jednak można zwrócić uwagę, że zwierzęta, uśmiercanie zwierząt, hodowla zwierząt czy żywność pochodzenia zwierzęcego przewijały się w każdej rewolucji, która okazywała się kamieniem milowym w rozwoju naszej cywilizacji”.

W książce znajdują się istotne z punktu widzenia procedur uśmiercania oraz nadzoru urzędowego nad uśmiercaniem zwierząt rozdziały, w tym:

– o źródłach prawa z zakresu humanitarnej ochrony zwierząt;

– o prawnych przesłankach uśmiercenia zwierzęcia;

– o uboju rytualnym oraz nadzorze nad nim sprawowanym przez organy IW;

– o procedurach uśmiercania zwierząt;

– o nadzorze administracyjnym nad uśmiercaniem zwierząt,

– potrzebie uchwalenia nowej ustaw o humanitarnej ochronie zwierząt; czy,

– jakie są skutki niewdrożenia w polskim porządku prawnym przepisów ułatwiających stosowanie rozporządzenia UE nr 1099/2009.

Omówione w niej zostały również, z prawnego punktu widzenia, głośnie w ostatnich miesiącach kazusy związane z uśmiercaniem zwierząt, w tym „Wolne korwy”, „Leżaki” (nazwa podchwycona przez media), „Karpia wigilijnego” czy „Depopulacji dzików” w związku z ASF.

M. Rudy, Traktat o uśmiercaniu zwierząt, Wydawnictwo Uniwersytetu SWPS, Warszawa 2019 (ISBN 978-83-62443-49-9 Format 145 x 205 mm, oprawa zintegrowana – szyta, 352 strony, kremowy papier) Cena 89,00 zł/1 egz. (w tym 5% VAT).

Więcej informacji – Traktat_reklama – pobierz.

Formularz zamówienia – pobierz formularz.

2013 Prawo Weterynaryjne - www.prawoweterynaryjne.pl
Wszystkie prawa do wizerunku strony, a także materiałów na stronie są zastrzeżone.